Fotografika

Fotografika czy fotografia

Wciąż można usłyszeć osoby, które wymawiają wyraz „fotografika”, choć prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy, że używają terminu, który jest nieaktualny i został zastąpiony bardziej adekwatnymi określeniami.

Skąd w języku polskim wzięło się wyrażenie fotografika?

jan bułhak FotografikaStworzył je wielce zasłużony dla polskiej fotografii Jan Bułhak, piktorialista. Ukuł je w latach 20. XX wieku w celu odróżnienia fotografów-artystów, czyli fotografików, od rzemieślników. Powstał przez połączenie słów fotografia i grafika. Co ciekawe termin taki funkcjonuje wyłącznie w języku polskim!

Co oznacza termin fotografika?

Oto definicja samego Jana Bułhaka:

„Do końca XIX wieku fotografia była w Polsce synonimem brzydoty i nieuctwa artystycznego, stanowiąc jedynie zabawkę lub zarobkowe rzemiosło(…). Zmianę i poprawę tego stanu rzeczy zawdzięcza fotografia nie fachowcom ani uczonym, tylko utalentowanym amatorom, którzy w bezduszne rzemiosło potrafili wszczepić treść nową i twórczą. Odrodzenie fotografji, po zatoczeniu szerokich kręgów na całym świecie przychodzi i do nas. Drogą, prowadzącą do niego, jest poszerzenie wymagań artystycznych, stawianych fotografji, a rozpoczyna się ono z chwilą, gdy sztukę fotograficzną zestawiamy nie z najniższem, tylko z najwyższem. Gdy ideału szukamy w malarstwie, a wzorów – w grafice, przy zachowaniu odrębnych właściwości fotografji. Tak pojętą fotografję nazywamy fotografiką.

Jako fotograficy przeciwstawialiśmy się wyraźnie fotografii zarobkowej lub rzemieślniczej i w tym celu stworzyliśmy dla naszej sztuki nazwę nową, powszechnie już przyjętą i uznaną, nazwę „fotografiki”, czyli plastyki fotograficznej w odróżnieniu od rękodzielnictwa, cechującego resztę wytworów fotograficznych.” cytat z Jana Bułhaka z książki Adama Mazura „Historie fotografii w Polsce 1839 – 2009”.

Jaki współczesny termin jest równoznaczny z fotografiką?

Współcześnie używa się, zamiast terminu fotografika, terminu fotografia artystyczna.

 

 

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>