Lustrzanka Nikon D500

tufotografiaLustrzanka Nikon D500

D500 to flagowa lustrzanka marki Nikon zaprojektowana specjalnie dla wymagających fotografów i filmowców. Nowa matryca CMOS o rozdzielczości 20,8 Mpix formatu DX stanowi doskonałe wyważenie pomiędzy szybkostrzelnością a wielkością korpusu i obiektywów. Wraz z czujnikiem pomiaru ekspozycji RGB o rozdzielczości 180 tys. pikseli zapewnia ona bardzo dokładne odwzorowanie nawet najdrobniejszych detali. Standardowy zakres czułości ISO od 100 do 51200 można rozszerzyć do niespotykanej wartości 1640000 ISO. Niewiarygodnie szybki autofokus wyposażony w 153 pól AF i 99 pól krzyżowych sprawia, że D500 oferuje wyjątkowo szeroki zakres detekcji ostrości – może być ona ustawiana na niemal dowolne miejsce kadru. Aparat korzysta z tego samego układu co flagowy model Nikon D5. D500 to pierwsza cyfrowa lustrzanka formatu DX firmy Nikon rejestrująca filmy o wysokiej rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli). Filmy 4K można rejestrować z szybkością 30p/25p/24p z zachowaniem natywnych proporcji i najwyższej jakości obrazu. Wideo Full HD (1080p) można rejestrować z szybkością maksymalną 50p/60p w wielu formatach kadrowania, w tym w natywnym formacie Full HD.
Niezrównana jakość obrazu

Nowa matryca CMOS formatu DX o rozdzielczości 20,8 megapiksela oraz czujnik pomiaru ekspozycji RGB o rozdzielczości 180 tys. pikseli zapewniają niespotykanie dokładne rozpoznawanie obiektów. Tym aparatem można fotografować nawet najbardziej dynamiczne sporty halowe uzyskując czasy migawki odpowiednie do „zamrażania” ruchu szybko poruszających się obiektów. Nowy procesor przetwarzania obrazu EXPEED 5 sprawia, że w standardowym zakresie czułości ISO jakość zdjęć jest niespotykanie wysoka. Drobny szum został zdecydowanie zredukowany i nawet przycięte zdjęcia zrobione z wysokimi czułościami ISO zachowują swoją jakość. D500 oferuje też możliwość rozszerzenie czułości aż do wartości 1640000 ISO. Ta niezwykle wysoka czułość ISO przeznaczona do zastosowań specjalistycznych, takich jak nadzór i ochrona.

Niezawodna szybkość

D500 precyzyjnie śledzi fotografowane obiekty korzystając z 153 pól AF i 99 pól krzyżowych. Małe, szybko poruszające się obiekty można teraz śledzić z niedostępną wcześniej precyzją. Obiekty na krawędzi kadru są łatwo wykrywane, a fotografowanie w kadrze pionowym zostało znacznie udoskonalone. Czułość autofokusa już od -4 EV (ISO 100, 20°C) zapewnia nadzwyczajne działanie w słabym świetle i poprawia wydajność wszystkich trybów autofokusa. W trybie Ciągły AF można konfigurować pokrycie kadru przez pola AF w liczbie 153, 72 i 25. Wszystkie 153 pola AF działają z obiektywami AF NIKKOR z otworem względnym f/5,6 i jaśniejszymi, a 15 centralnych pól AF działa z obiektywami o otworze względnym f/8. Bufor aparatu o wysokiej pojemności pozwala zarejestrować nawet 200 zdjęć w formacie NEF (RAW) lub dużych zdjęć JPEG w jednej szybkiej serii. Dzięki nowemu układowi ASIC przeznaczonemu specjalnie do obsługi autofokusa maksimum mocy obliczeniowej jest zawsze kierowane do systemu AF. Aparat umożliwia fotografowanie z szybkością 10 kl./s z funkcją śledzenia AE/AF.

Również dla filmowców

D500 to pierwsza cyfrowa lustrzanka formatu DX firmy Nikon rejestrująca filmy o wysokiej rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli). Filmy 4K można rejestrować z szybkością 30p/25p/24p z zachowaniem natywnych proporcji i nie jest przy tym wymagana zewnętrzna nagrywarka materiału. Istniej również możliwość wysyłania materiału bez kompresji przez wyjście HDMI w postaci 8-bitowego sygnału 4:2:2 YcbCr. Wideo Full HD (1080p) można rejestrować z szybkością maksymalną 50p/60p w wielu formatach kadrowania, w tym w natywnym formacie Full HD. Podczas filmowania w trybie M czułość dla wszystkich rozdzielczości wideo i trybów przycięcia można ustawiać od ISO 100 aż do ustawienia Hi 5.

Aparat dla wymagających

Udoskonalenia ergonomii użytkowania obejmują przyciski z lepiej podkreślonymi wypukłościami i krzywiznami, które umożliwiają bardziej intuicyjną obsługę, szczególnie podczas fotografowania z użyciem wizjera. Nowe, podwójne gniazdo kart pamięci daje możliwość używania kart XQD oraz SDHC / SDXC. Obsługa szybkich kart z łatwością podoła niezwykłym możliwościom rejestracji nawet 200 zdjęć w formacie NEF (RAW) w jednej serii oraz zapewni natychmiastowe wyczyszczenie bufora przed następną serią. Nowy port USB 3.0 pozwala na szybką transmisję dużych ilości danych. Wytrzymałe korpusy reporterskich modelów Nikon od zawsze dawały fotografom poczucie bezpieczeństwa i solidności w każdych warunkach. Model D500 kontynuuje tę tradycje dzięki magnezowemu korpusowi z komponentami z włókna węglowego oraz solidnym uszczelnieniom.

Nowy standard łączności bezprzewodowej SnapBridge

SnapBridge, wykorzystujący technologię Bluetooth low energy, pozwala na nieprzerwane i natychmiastowe przesyłanie zdjęć z aparatu do urządzenia inteligentnego w tym samym momencie, w którym są one robione. Odbywa się to automatycznie, bez potrzeby aktywowania transferu zdjęć z aparatu, zachowując przy tym niski pobór mocy na obu urządzeniach. Podczas transmisji użytkownicy mogą dalej swobodnie korzystać z mobilnej łączności internetowej, aby np. sprawdzać e-mail lub logować się do mediów społecznościowych, w międzyczasie synchronizując swoje zdjęcia. Powiązywanie aparatów Nikon i urządzeń inteligentnych rozpoczyna się w aplikacji SnapBridge, dostępnej dla systemów iOS i Android.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge