Wyposażenie studia fotograficznego

Fotografia obnazonaWielu fotografów nie decyduje się na rozpoczęcie pracy w studio zakładając, że wymaga to ogromnych nakładów finansowych. Nie zawsze jest to jednak prawdą; oczywiście, profesjonalne studia fotograficzne zajmują ogromną przestrzeń, a ich wyposażenie kosztuje setki tysięcy złotych. W większości przypadków możemy jednak osiągnąć podobne, bądź wręcz identyczne, rezultaty przy pomocy wyposażenia o wiele prostszego i tańszego, wykorzystanego we własnym mieszkaniu. Niezbędna jest nam jednak przynajmniej podstawowa wiedza o roli i działaniu poszczególnych urządzeń.

Lampy błyskowe

Dostępne są rożne modele i marki lamp. Osobiście korzystam z lamp Durablitz. Najtańsze nie mają elektronicznej regulacji mocy błysku, co może powodować jego pewną niestabilność — na szczęście zazwyczaj nie wpływa to znacząco na jakość zdjęcia. Wiele z tych lamp nie zapewnia również płynnej regulacji mocy błysku czy też mocy światła pilotującego. Na szczęście są to drobne trudności, które można łatwo pokonać przy odrobinie wprawy.

Końcówki modelujące światło

Dla mnie najważniejszym elementem wyposażenia studia są tak naprawdę właśnie końcówki modelujące. To one odpowiadają za jakość światła i możliwości kreacji obrazu. Należy tylko pamiętać, że lampy rożnych producentów mogą mieć rożne systemy mocowania, co w praktyce oznacza, że zakupione końcówki mogą pasować nie do wszystkich lamp.

Softboksy

Softboksy są dostępne w rożnych kształtach i rozmiarach, od bardzo małych powierzchni (np. 40×60 cm) do ogromnych, o przekątnej przekraczającej półtora metra. Działanie poszczególnych rodzajów softboksów prezentują zdjęcia i ilustracje poniżej. Należy zauważyć, że softboksy o dużej powierzchni wymagają stosowania lamp o większej mocy. Jeśli chodzi o mnie, korzystam z dwóch rodzajów lamp — o mocy 300 Ws i 600 Ws, przy czym lamp o większej mocy używam głownie z dużymi softboksami, rozświetlam nimi białe tło.

Parasolki

Dostępne są dwa rodzaje parasolek — rozpraszające światło, ktore działają podobnie do okrągłego softboksa, i odbijające światło. Te drugie dają światło nieco ostrzejsze i bardziej kontrastowe od emitowanego przez softboksy o podobnym kształcie i wielkości. Zaletą parasolek jest ich niska cena oraz rozmiary ułatwiające ich składowanie po złożeniu.

Warto również pamiętać, że można kupić parasolki srebrne, dające światło neutralne bądź lekko chłodne, oraz parasolki złote i srebrno ‑złote, dające światło ciepłe.

c.d. w: Fotografia obnażona. Mistrzowskie sesje aktu 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge