Autorem artykułu jest Grzegorz Gawroński
Wierzcie lub nie, fotografia 3D istnieje od ponad 150 lat. Początkowo bardzo popularna, później trochę mniej, obecnie przeżywa swój renesans.
W 1838 roku profesor Charles Wheatstone ustalił, że ludzie postrzegają głębię gdy mózg łączy ze sobą dwa nieco różne obrazy. Każde oko, oddzielone od siebie o około 6 cm, widzi świat w nieco innym aspekcie. Ta rozbieżność, w co wierzył Wheatstone, pozwala nam widzieć świat w trzech wymiarach. W tym samym niemal czasie, pan Fox Talbot wynalazł proces utrwalania zdjęć na papierze dzięki działaniu światła.
Aby udowodnić swoją teorię, Wheatstone wynalazł instrument, który nazwał stereoskopem. Miał on umożliwić zobaczenie powiązanych obrazów tzw. stereografię. W ciągu pięćdziesięciu lat od tego momentu, stereo fotografia wyrosła na jedną z najbardziej popularnych form rozrywki, stając się tak rozpowszechniona jak telewizja dzisiaj. W 1890 prawie każdy dom posiadał stereoskop.
Popularność fotografii stereo spadła gwałtownie po wprowadzeniu aparatu Kodak Brownie w 1900 roku. Od tego momentu fotografia stała się na tyle łatwa, że dotarła do szerokiego grona odbiorców.
Jednak po kolejnych 50 latach 3D mania powróciła. Wynalazek kolorowego filmu Kodachrome wraz z wprowadzeniem aparatów do zdjęć stereo, ponownie wzbudziło zainteresowanie osobistą, kolorową fotografią 3D. w 1950 roku większość płyt Viewmaster, komiksów oraz wiele filmów zostało wyprodukowanych w technologii 3D. W 1960 roku pojawiła się kamera Instamatic Kodak, która wraz z kolorowym Polaroidem jeszcze podsyciła to zainteresowanie.
W ostatnich latach 3D znów zaczęło być popularne. Coraz popularniejszą formą rozrywki stały się filmy IMAX, a publikacje multimedialne takie jak Sport Illustrated i TV Guide skorzystało z 3D aby zwrócić zainteresowanie czytelników. Mali Agenci 3D to pierwszy popularny film w formacie anaglifowym produkowany od ponad dwudziestu lat. Pomiędzy 2005 i 2009 rokiem ponad 25 głównych tytułów 3D Movie zostało wyprodukowanych dla coraz liczniejszych kin wyposażonych w spolaryzowane projektory.
Powszechne stosowanie komputerów osobistych, aparatów cyfrowych i drukarek fotograficznych usunęło obecnie wszelkie przeszkody dla domowej fotografii 3D. Dzięki wprowadzeniu cyfrowych aparatów 3D każdy, w mgnieniu oka, może mieć swoje własne fotografie 3D.
W ciągu ostatnich trzech lat technologia 3D została wprowadzona do laptopów, monitorów, telewizorów i wielu innych nowych gadżetów.
W 2008 roku Misja 3-D wprowadzona przez 3-DiMedia wygrała dwie najważniejsze globalne nagrody dla innowacji roku.
—
Grzegorz Gawroński Świat w 3D
Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl