Photoshop. Tworzenie nowego tła Przy użyciu tekstur

PhotoshopPhotoshop. Tworzenie nowego tła Przy użyciu tekstur

Teraz zajmiemy się tworzeniem scenerii. Ponieważ model pozował na szarym tle, możemy w tym celu zastosować trik z trybami mieszania, opisany w rozdziale 2. zamierzam kilkakrotnie użyć tej samej tekstury, ale jeśli wolisz, możesz zastosować kilka różnych tekstur, które pozwolą nadać tłu bardziej urozmaicony wygląd.

  1. wybierz polecenie File/Place Embedded (Plik/Umieść jako osadzone) albo File/Place (Plik/Umieść) w starszych wersjach Photoshopa, odszukaj plik z teksturą do wykorzystania i kliknij przycisk OK. Przytrzymaj klawisz Alt/Option i przeciągnij jeden z narożnych uchwytów ramki przekształcenia, aby dopasować wielkość tekstury do rozmiaru dokumentu. Naciśnij klawisz Enter/Return.
  2. aby nałożyć teksturę na szare tło, zmień jej tryb mieszania na Soft Light (Łagodne światło) albo Overlay (Nakładka), w zależności od tego, jak kontrastowy obraz zamierzasz uzyskać.
  3. dodaj kolejną teksturę lub naciśnij Ctrl+J/Command+J, by powielić tę, którą umieściłeś w projekcie przed chwilą. Następnie wybierz polecenie Edit/Transform/Flip Horizontal (Edycja/Przekształć/Odbij w poziomie).

aby uniknąć nadmiernego podobieństwa dwóch stron tła, dołącz do bieżącej warstwy maskę i zamaluj na czarno wyraźnie powtarzające się desenie.

Powtarzaj opisany proces, aż uda Ci się uzyskać oczekiwany efekt.

  1. Uaktywnij warstwę z teksturą znajdującą się na samej górze stosu, przytrzymaj klawisz Shift, a potem kliknij pierwszą spośród warstw z teksturami, aby zaznaczyć je wszystkie. Następnie wybierz polecenie Layer/New/ Group from Layers (Warstwa/Nowa/Grupa z warstw) i nadaj nowej grupie nazwę Textures („tekstury”).
  2. w celu usunięcia tekstury z modela, tak by była ona widoczna tylko w tle, dodaj do grupy warstw maskę i zamaluj mężczyznę za pomocą średniej wielkości pędzla o miękkich krawędziach przy wartości parametru Opacity (Krycie) wynoszącej 100%.

Wskazówka Jeśli chcesz sprawdzić, czy nie przegapiłeś żadnych fragmentów postaci, przytrzymaj klawisz Alt/Option i kliknij miniaturę maski w panelu Layers (Warstwy). Następnie zamaluj na czarno albo biało miejsca wymagające poprawek. Aby przywrócić zwykły podgląd warstwy, ponownie kliknij miniaturę maski z klawiszem Alt/Option.

  1. Teraz utworzymy efekt winiety. włącz narzędzie Elliptical Marquee (Zaznaczanie eliptyczne) i, rozpoczynając od środka zdjęcia, narysuj elipsę. Następnie utwórz warstwę korekcyjną Levels (Poziomy) i przeciągnij suwak półcieni w prawą stronę, aby przyciemnić jej wnętrze.
  2. Kliknij ikonę maski w panelu Properties (Właściwości) dla warstwy Levels (Poziomy), a następnie przycisk Invert (Odwróć). rozmyj kontury owalnej maski przez zwiększenie wartości parametru Feather (Wtapianie) do 250 pikseli.
  3. Kliknij miniaturę maski dołączoną do warstwy korekcyjnej Levels (Poziomy) w panelu Layers (Warstwy), a następnie wybierz polecenie Edit/Free Transform (Edycja/Przekształć swobodnie). Przytrzymaj klawisz Alt/Option i przeciągnij uchwyt w narożniku ramki na zewnątrz, aby skorygować zasięg winiety: powinna się ona kończyć w pobliżu krawędzi zdjęcia.

Wskazówka Ta metoda tworzenia winiety nie narusza struktury zdjęcia. Winietę tego rodzaju można w dowolnej chwili przesunąć. Aby to zrobić, po prostu kliknij miniaturę maski warstwy korekcyjnej w paneluLayers (Warstwy) i za pomocą narzędzia Move (Przesunięcie) przeciągnij ją w inne miejsce.

  1. Ponieważ nieco później będziemy dodawać efektyświetlne w górnych rogach projektu, narożniki te raczej nie powinny być tak ciemne jak teraz. aby przywrócić im pierwotną jasność i pozostawić efekt winiety widoczny tylko w dolnej partii zdjęcia, kliknij miniaturę maski warstwy i za pomocą pędzla o miękkich krawędziach zamaluj lewy górny i prawy górny róg kompozycji.

Więcej w: 

Photoshop. Profesjonalny retusz i fotomontaż  Glyn Dewis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge